הידעת?

פשקוויל
פַּשְׂקֶוויל (נכתב גם: פסקוויל; בכתיב יידי: פּאַשקעוויל) הוא כינוי לכרזת קיר או כרוז ברחוב החרדי הנושאים מסר שלילי, כלפי אדם או רעיון כלשהו. הם כתובים לרוב בעברית ארכאית ("לשון הקודש"), מליצית ודרמטית מאוד.

מקור המונח הוא ככל הנראה מן המילה הפולנית Paszkwil הבאה לתאר דף או קונטרס ובו דברי ביקורת או הבעת דעה בנושא ספציפי (מקביל למילה הלועזית Pamphlet). המילה הפולנית עצמה מקורה בשפות לטיניות ובעיקר צרפתית ואיטלקית כאשר יש הטוענים שמקורה במילה האיטלקית[1] בנוהג שהשתרש במאה ה-16 עת החלו תושבי רומא לתלות מודעות היתוליות בגנות האפיפיור ומוסד הכנסייה על פסל קטוע גפיים שכונה Pasquino (פסקוינו)[1] ברומא. כך התגלגלה המילה משמו של פסל ועד לכינוי לכרוז ביקורת בשפת היידיש.

האטימולוגיה העממית היהודית במזרח אירופה פירשה את המילה כגלגול של הביטוי 'פתקי אוויל' הנזכר בספרות היהודית במאה הקודמת, ככינוי ל'כתבי פלסתר'.
אופי הפשקוויל

הפשקוויל נתלה על לוחות מודעות ברחבי הריכוזים החרדים (בעיירות באירופה, ביישוב הישן בירושלים וכיום בשכונות החרדיות בירושלים, בבני ברק ובריכוזי חרדים אחרים), או מופץ בכרוזים המושלכים ברחובות ובבתי הכנסת, ומהווה אמצעי תקשורת מקובל לצד העיתונות החרדית. בימינו יש חרדים המדביקים את הפשקווילים על קירות הבתים, חומות ואף על רכוש ציבורי כמו בשכונות החרדיות בירושלים.

בתוך העולם החרדי פשקוויל הוא כרוז אנונימי שמטרתו להשמיץ ולפגוע בזולת. לאורך הדורות יצאו רבנים נגד התופעה, ואמרו על כותבי פשקווילים כי הם עוברים על איסור התורה: "ארור מכה רעהו בסתר" (דברים כז, כד). אך למרות זאת התופעה עדיין קיימת.

רבים בציבור אינם ערים להבחנה זו, ובלשונם משמשת המילה פשקוויל לתיאור כל מודעות הקיר המודפסות הנתלות על לוחות מודעות ברחובות החרדים ומעבירות מסרים לאוכלוסייה, אם מטעם רבנים החתומים בשמם, אם מטעם קבוצות מוכרות, ואם מטעם קבוצות אנונימיות כמו "ועד השכונה", "הועד לטהרת מחנינו" או "משמרת הצניעות".

על פי רוב הפשקוויל נועד להנחות את הציבור בסוגיה שעומדת על הפרק, או לדרבן את הציבור לנקוט בפעולה כזו ואחרת. הפשקוויל נושא בדרך כלל מסר ביקורתי ולעתים אף ארסי כלפי דמות מהציבור החרדי (לרוב עסקני ציבור) ומותח ביקורת על התנהלותם.
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%A9%D7%A7%D7%95%D7%95%D7%99%D7%9C

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s